sobota, 20 lutego 2010

Insulina

Insulina jest jednym z ważniejszych hormonów wytwarzanych przez organizm człowieka. Jest ona produkowana przez skupienia komórek określanych mianem komórek beta lub komórek wysp trzustkowych zlokalizowanych w trzustce. Z trzustki insulina uwalniana jest do krwi a wraz z nią roznoszona jest po całym organizmie. Główne zadania insuliny to: pobudzanie wykorzystania cukrów i tłuszczów przez komórki jako materiału energetycznego, aktywacja magazynowania nadmiaru tych substancji w organizmie, pobudzanie syntezy (tworzenie) białka w komórkach z różnego rodzaju białek spożywanych przez człowieka.
Preparaty insulinowe różnią się budową cząsteczki insuliny oraz szybkością pojawienia się wstrzykniętej insuliny we krwi (początek działania) i czasem potrzebnym do wchłonięcia całej dawki insuliny (czas działania). Ze względu na budowę cząsteczki insuliny wyróżniamy:
insuliny zwierzęce, otrzymywane z trzustek wieprzowych lub wołowych. Wśród nich wyróżniamy: preparaty klasyczne (niskooczyszczone), chromatograficznie oczyszczone, wysoko oczyszczone.
insuliny ludzkie, produkowane przez komórki bakterii lub drożdży w wyniku tzw. inżynierii genetycznej. Struktura cząsteczek tych insulin jest identyczna jak insuliny człowieka.
analogi insulinowe. Zsyntetyzowane cząsteczki podobne do insuliny ludzkiej o określonych parametrach np. bardzo szybkim czasie działania.
Ze względu na czas działania dzielimy preparaty insulinowe na:
krótko działające (o szybkim początku i krótkim czasie działania)
o pośrednim czasie działania (do wchłonięcia całej dawki potrzeba ok. 24 godzin)
długo działające (działa dłużej niż 24 godziny)
Wchłanianie insuliny zawsze zależy od indywidualnych czynników. Wielkość dawki to kolejny czynnik: im większa dawka, tym dłuższy czas działania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz